logo-spacirka-2019-web
Užitočné informácie - Vínna špacírka 2023

Topánky

Geografické podmienky Banskej Štiavnice sú špecifické, všetko je buď hore, alebo dolu kopcom. Vínne zastávky od seba nie sú ďaleko, predsa však odporúčame zvoliť primeranú obuv. V tomto ročnom období býva Štiavnici dosť chladno a nie je vylúčené ani sneženie.

Parkovanie

Odporúčame vám zaparkovať na označených parkoviskách, mapku nájdete tu. Počet parkovacích miest na uliciach je obmedzený, miesta zväčša vyhradené pre domácich a státie je drahšie. Pre tých, čo zvolia túto možnosť je tu SMS služba.

Doprava

Na presun používajú domáci taxíky, ich ceny sú mierne a je ich dosť. Telefónne čísla nemusíte zháňať, nájdete ich aj vo vínnom pase.

Davy

Aj keď sú zastávky označené číslami, nie je nutné začínať číslom jedna, ani ísť po poradí – vyhnete sa tak čakaniu. Niektorí „vajnšmekri“ robia najprv biely a potom červený okruh, takže ku každému vinárovi prídu dvakrát.

Nákup

Úderom 20 hodiny sa končí voľné rozlievanie vína, najneskôr vtedy je vhodné kúpiť si fľaštičku-dve na domov. Niekedy však neradno nákup odkladať na poslednú chvíľu, dobré sa rýchlo míňa. Častou výbavou „vajnšmekra“ je malý ruksak. Po skúsenostiach z minulého roku je súčasťou balíčka plátenná taška na tri vína. Dá sa zavesiť cez plece.

Štiavnica

V Štiavnici je čo vidieť a zažiť. Turistické informácie získate v informačnom centre na nám. Sv. Trojice od 9. do 17. hodiny, alebo na stránke banskástiavnica.travel. Na stránke nájdete aj aplikáciu mobilného sprievodcu mestom pre androidy. Ak vás zaujíma kultúrna ponuka, tu je kalendár podujatí. Na stránke sa tiež možno prihlásiť k pravidelnému odberu newslettra s ponukou regionálnych podujatí.

Organizátori a partneri

Návrat hore